Kursöversikt

Kurs-PM

ACE655 ACE655 Form och teknik: tema plan- och byggprocess lp1 HT25 (4,5 hp)

Kursen ges av institutionen för Arkitektur och samhällsbyggnadsteknik

 

Kontaktuppgifter

Marie Strid, examinator marie.strid@chalmers.se, 0730 - 346 345

Catarina Östlund, kurskoordinator catarina.ostlund@chalmers.se

 

Föreläsare/lärare:

Anna-Johanna Klasander, anna-johanna.klasander@chalmers.se 

Job van Eldijk, job.van.eldijk@chalmers.se

Anna Braide, anna.braide@chalmers.se 

 

Handledare är dels ritsalshandledarna i den parallella kursen och dels specifika för respektive uppgift.

 

Kursens syfte

Kursen Plan- och byggprocessen är den femte i en sekvens av Form- och teknik-kurser. I kursen är det övergripande syftet att ge en grundläggande förståelse för arkitekturens förutsättningar och därmed för arkitektens roll och uppdrag i plan- och byggprocessen.

Under kursen får varje student en grundläggande förståelse för plan- och byggprocessens ingående delar samt hur arkitektur beställs, formas och utvecklas genom dessa processer.

Kursen ger studenten kunskap om

1) planprocessens olika delar med fokus på kommunal planering,

2) byggprocessens olika delar; hur ett byggprojekt startar, program och utredningar, projekterings-processen och bygghandlingar, byggproduktion och förvaltning av byggnader, samt

3) hur plan- och byggprocesser är länkade till varandra.

 

Schema

Detaljschema finns under Startsida

TimeEdit

I TimeEdit finns lokalbokningar men för all annan information gäller detaljschemat under Startsida

 

Kurslitteratur

Kursens huvudsakliga litteratur utgörs av:

Byggprocessen, Uno Nordstrand, Liber förlag (2008)

samt utdrag ur bland annat:

Detaljplanehandboken: handbok för detaljplanering enligt plan- och bygglagen, PBL, Norstedts Juridik AB (2019)

För mer detaljerad information, se Startsida

 

Kursens upplägg

Kursen är uppdelad i två huvudsakliga delar:  

I. Att planera staden - från ÖP till DP som behandlar:

  • Kommunal planering från markanvändning till detaljplan (planprocessens olika delar)
  • Styrdokument, Lagar, regelverk och förordningar (PBL och Miljöbalken)
  • beställare, entreprenörer och upphandling

II. Att bygga staden – från projektering till förvaltning som behandlar:

  • Byggandets förutsättningar och genomförande (byggprocessen)
  • Från detaljplan till inflyttning (arkitektens uppdrag)
  • Styrning och ledning av arkitekturprojekt, med utblick mot t ex byggemenskap och arkitekten som beställare.

Del I genomförs som en inlämningsuppgift i mindre grupper och behandlar främst lärandemål 1–3.

Del II genomförs som en individuell inlämningsuppgift och behandlar främst lärandemål 4 och 5.

Kursen bygger på föreläsningar, litteraturstudier, övningsuppgift (i grupp) samt inlämningsuppgift reflektion (individuell). Kurslitteraturen inläses parallellt med föreläsningar,

Föreläsningar, litteraturstudier och övningar behandlar dels hur arbetet med att ta fram en detaljplan genomförs; från beslut om markanvändning till laga karta, dels arkitektens uppdrag i arbetet med att gestalta arkitektur för en beställare.

 

Förändringar sedan förra kurstillfället

Kursen ges för första gången.

 

Lärandemål

  1. Beskriva plan- respektive byggprocessen och dess olika delar.
  2. Känna till de lagar och regelverk som styr planering och byggande av arkitektur inklusive aspekter relaterade till hållbarhet, jämlikhet, mångfald och diversitet.
  3. Kunna redogöra för grundläggande begrepp i bygg- respektive planprocessen.
  4. Förklara och ge exempel på hur ett arkitekturprojekt planeras och byggs.
  5. Förstå och reflektera över arkitektens roll och uppdrag i bygg- respektive planprocessens olika delar.

 

Examination inklusive obligatoriska moment

Examination sker genom:

  • Inlämningsuppgifter (i grupp och individuellt) som examinerar främst lärandemål 1 till 4.
  • Reflektionsuppgift som främst examinerar lärandemål 5.
  • Aktivt deltagande i kursen och aktiv närvaro vid obligatoriska moment.

Inlämningskrav och obligatoriska moment meddelas vid kursstart.

Student som ej blir godkänd i kursen efter ordinarie examination ska ges möjlighet att examineras genom komplettering efter kursens slut om examinator bedömer det möjligt. Om studenten efter två försök till komplettering fortfarande inte kan godkännas får studenten läsa om kursen. Bedömning av kompletteringar sker under Chalmers omtentamensperioder. Det åligger studenten att kontrollera rapporterade studieresultat i Ladok efter varje läsperiod och att kontakta kursens examinator för instruktioner om komplettering om godkänt resultat saknas.

Kursens examinator får examinera enstaka studenter på annat sätt än vad som anges ovan om särskilda skäl föreligger, till exempel om en student har ett beslut från Chalmers om pedagogiskt stöd på grund av funktionsnedsättning.

Länk till kursplanen i Studieportalen https://www.chalmers.se/en/education/your-studies/find-course-and-programme-syllabi/course-syllabus/ACE655/?acYear=2025/2026

 

Kurssammanfattning:

Datum Information Sista inlämningsdatum